W dniach 19 – 20 Maja odbyła się w Rzeszowie VII konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Polsce. Wzięło w niej udział kilkuset rycerzy z Polski oraz goście z Ukrainy, Litwy i USA. Konwencja Stanowa jest okazją do podsumowania całorocznych działań Zakonu w obszarze rodziny, młodzieży Kościoła i samej organizacji.

Oprócz podsumowań omawiane są również plany na kolejne lata. Konstytucja Zakonu stanowi iż na koniec roku bratniego we wszystkich Radach oraz w samej Radzie Stanowej dokonywane są wybory nowych funkcjonariuszy. Podczas tegorocznej Konwencji wybrany został skład nowej Rady Stanowej w Polsce. Na jej czele stanął Brat Tomasz Wawrzkiewicz z Rzeszowa, który przez najbliższy rok będzie przewodził Rycerstwu w Polsce. Kozienicką Radę reprezentowali Bracia Grzegorz Przybysz i Jarosław Pawelec.

Wśród znamienitych gości VII Konwencji Stanowej znajdowali się również Hierarchowie Kościoła: Abp Mieczysław Mokrzycki, Abp Stanisław Gądecki, Biskup Jan Wątroba. W homiliach podczas mszy świętych jak i podczas słów skierowanych bezpośrednio do rycerzy podczas spotkań podkreślali oni nie tylko jak istotne są w dzisiejszych czasach charyzmaty, które stanowią podstawę Zakonu Rycerzy Kolumba ale przede wszystkim to iż wszyscy chrześcijanie są wezwani do tego aby byli świadkami Chrystusa w wszystkich wymiarach życia bez względu na miejsce. Wszyscy zgodzili się co do faktu iż potrzeba dzisiaj ludzi, którzy stoją mocno na nogach, wiedzą kim są, a będąc świadomymi swojej tożsamości chrześcijańskiej są w stanie porwać do wiary innych.

Jarosław Pawelec